Szanowni studenci
Zgodnie z zapisem Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce (Dz. U. 2018, poz 1668) stwarzanie osobom z niepełnosprawnościami lub ze szczególnymi potrzebami warunków do pełnego udziału w procesie rekrutacji, kształcenia oraz w badaniach naukowych to jedno z podstawowych zadań uczelni wyższych. Osobą odpowiedzialną za realizacje tych zadań na Akademii Tarnowskiej jest Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Biuro Pełnomocnika zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami, a w szczególności: osobom z chorobami przewlekłymi, osobom w spektrum autyzmu, osobom ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, osobom g/Głuchym, osobom niewidomym, osobom z doświadczeniem kryzysu psychicznego, osobom z krótkotrwałą niepełnosprawnością realizację praw i obowiązków jako studentów Akademii Tarnowskiej, a także jako kandydatów do podjęcia studiów na Uczelni – opierając swą działalność na modelu społecznym niepełnosprawności wynikającym z Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych z dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1169 oraz z 2018 r. poz. 1217).
Akademia Tarnowska za pomocą Pełnomocnika Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami, stara się zapewniać studentom z niepełnosprawnościami lub ze szczególnymi potrzebami odpowiednie warunki odbywania zajęć i ich zaliczania, uwzględniając specyficzne potrzeby tej grupy studentów w planowaniu i realizacji procesu dydaktycznego ze względu na stopień oraz rodzaj niepełnosprawności.
Zarządzenie nr 63/2022 Rektora Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie ( od 2023 r. Akademia Tarnowska) z dnia 28 czerwca 2022 r. umożliwia wsparcie w procesie kształcenia studentów z niepełnosprawnościami, w zakresie wprowadzania alternatywnych rozwiązań dotyczący realizacji procesu kształcenia.
Uprawnienia osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych
Według definicji przyjętej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) niepełnosprawnością określa się ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania czynności w zakresie uważanym za normalny dla człowieka. Ograniczenie sprawności wynika z uszkodzenia i upośledzenia funkcji organizmu.
W zależności od stopnia i zakresu ograniczenia funkcjonowania wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:
- lekki,
- umiarkowany,
- znaczny.
Rodzaje niepełnosprawności
Choroby neurologiczne, w tym neurodegeneracyjne:
- Stwardnienie rozsiane (SM)
- Mózgowe porażenie dziecięce (MPD)
- Udar mózgu
- Epilepsja
- Choroba Alzheimera i demencje
- Choroba Parkinsona
Niepełnosprawność ruchowa
- Paraplegia i tetraplegia
- Amputacje
- Choroby reumatyczne
Niepełnosprawność intelektualna
- Autyzm
- Zespół Downa
Choroby układu oddechowego i krążenia
- Choroby serca
- Astma
Niepełnosprawność narządu wzroku i głuchoślepota
Niepełnosprawność słuchu i/lub mowy
Schorzenia metaboliczne
- Cukrzyca
- Choroba Leśniowskiego-Crohna