Asystent dydaktyczny osoby niepełnosprawnej

Autor: ,kategoria:
151
Asystent dydaktyczny osoby niepełnosprawnej

Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta dydaktycznego.

Zainteresowany/a taką pomocą może samodzielnie wskazać osobę, która będzie pełnić tę rolę lub zgłasza taką potrzebę Pełnomocnikowi Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych PWSZ w Tarnowie, który poszuka dla osoby potrzebującej asystenta.

Najkorzystniej jest, gdy asystentem jest kolega lub koleżanka z grupy zajęciowej lub przynajmniej osoba studiująca na tym samym kierunku – nie jest to jednak wymóg konieczny. W uzasadnionych przypadkach asystentem może być osoba niebędąca studentem (np. członek rodziny).

Przykładowe formy pomocy:

  • pomoc w sporządzaniu notatek, kserowaniu,
  • pomoc w korzystaniu z zasobów bibliotecznych,
  • pomoc podczas załatwiania spraw w dziekanacie lub podczas konsultacji z prowadzącym zajęcia,
  • asysta w przemieszczaniu się podczas i pomiędzy zajęciami (tzw. transport wewnętrzny),
  • inna pomoc (po wcześniejszym uzgodnieniu).

Asystent dydaktyczny osoby niepełnosprawnej wykonuje tylko zdania związane z procesem studiowania. Nie pełni funkcji asystenta osobistego.

Pomoc w sprawach związanych z codziennym funkcjonowaniem nie jest objęta umową i wliczana w wynagradzany czas pracy asystenta.

O wsparcie asystenta dydaktycznego mogą ubiegać się wszystkie osoby, którym z powodu niepełnosprawności trudniej jest w pełni uczestniczyć w zajęciach życia akademickiego, np. ze względu na obiektywne trudności w notowaniu, trudności w poruszaniu się, czy komunikacji z grupą i wykładowcami.

Z pomocy asystentów korzystają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat możliwości ubiegania się o funkcję asystenta dydaktycznego lub zgłoszenie potrzeby wsparcia ze strony asystenta należy zgłosić się do Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych (budynek A, parter, sala 025) w godzinach od 9.00 do 14.00.

Zarządzenie nr 95/2021